הוגשה היום תביעה (ובקשה להכיר בה כתובענה ייצוגית) של שני תובעים נגד Apple; טוענים: 4 התביעות שהוגשו נגד החברה בארץ ב- 24/12 הסתמכו רק על העיתונות ולא על הודעה מוסמכת של החברה

הבוקר ב- 10:24 פירסמתי בחלון המבזקים של האתר כי “לבית-המשפט המחוזי מחוז מרכז בלוד הוגשה היום (14.1) תביעה (ובקשה להכיר בה כתובענה ייצוגית) של שני תובעים בגובה 28.4 מיליון ₪ נגד Apple; התביעה בשם “כל צרכן שרכש מכשיר מתוצרת המשיבה שפועל באמצעות תוכנת iOS וקצב פעולתו או קצב פעולת האפליקציות בו או ביצועיו או קצב צריכת הסוללה שלו נפגעו או שנגרמה להם השפעה שלילית אחרת כתוצאה ממעשי המשיבה במועד כלשהו”; טרם פורסם כתב הטענות במלואו”.

בינתיים במהלך היום פורסם כתב הטענות במלואו. התובעים בתביעה זו הם רוי לוי [בעל מכשיר אייפון 7] ועו”ד פיני אלישקוב [בעל מכשיר אייפון 7 ומכשיר אייפד מדגם מיני 4].

בתביעה שהוגשה נגד חברת Apple העולמית באמצעות אפל ישראל וחברת איידיגיטל [iDigitalI] נאמר בין היתר כי “ביום 28 בדצמבר 2017, המשיבה פירסמה לראשונה, הודעה רשמית באתר המרשתת שלה, בעקבות פגיעה מתמשכת ויזומה בביצועי מכשירי iPhone מתוצרתה”. לאחר ציטוט ההודעה הרשמית שלה החברה טוענים התובעים כי “מדובר בהודאת בעל דין מטעם המשיבה, לפיה עדכונים שערכה המשיבה לתוכנת מערכת ההפעלה במכשירי אייפון מתוצרתה תוכננו להאט את מהירות פעולתם והם פוגעים בביצועי המכשירים“.

“המידע שמסרה המשיבה בדיווחיה הוסתר מהצרכן, ובכלל זה מהמבקשים ומחברי הקבוצה, משך שנים. נוכח הפרטים שנמסרו בהודעת המשיבה, המבקשים פנו למומחה,

פרופ’ יצחק כץ ממכון ‘מאגר מוחות’, על-מנת לערוך סקר בעניין. בסקר השתתפו מאות צרכנים ישראליים, בעלי מכשירי אייפון, שהשיבו על שאלות רלבנטיות, במסגרת שאלון. תוצאות הסקר נותחו ע”י המומחה והן מוצגות בחוות דעת משפטית, המצורפת לבקשת האישור”.

התובעים מציינים כי “ביום 24.12.2017 הוגשו נגד המשיבה ארבע בקשות לאישור תובענה כייצוגית. הבקשות הקודמות נשענות כולן על ידיעות מאתרי אינטרנט זרים, ותו לא. הן הוגשו טרם זמנן, ובחופזה. רק ביום 28.12.2017, המשיבה מסרה הודאה מסודרת, רשמית ויחידה, בה היא מודה בהפחתת ביצועים ומהירות למכשירי האייפון, באתר המרשתת שלה. הבקשה לאישור דנן נתמכת בחוות דעת של מומחה ומבוססת על הודאות בעל דין מטעם המשיבה וכוללת לפיכך תשתית ראייתית נאותה ורצינית”.

עוד נאמר בין היתר בתביעה כי “המבקשים מעוניינים שהמכשירים שברשותם יפעלו בביצועיהם המקסימליים ובמלוא פוטנציאל המהירות ויכולת העיבוד שלהם, כפי שפעלו ביום רכישתם. המבקשים אינם מעוניינים לשאת בתשלום כלשהו לשם כך. המבקשים מוסיפים שאילו היה ידוע להם שהמשיבה כוללת במכשירים תוכנת הפעלה שמסוגלת להפוך באופן יזום – ללא שליטתם וללא יידעו שלהם בכך – את המכשיר למכשיר איטי יותר או להפחית את ביצועיו או את מהירות פתיחת האפליקציות שבו ותפעולן, הם לא היו מוכנים לקנות המכשיר בתנאים בהם רכשו אותו, או שלא היו רוכשים אותו כלל”.

“… קבוצה גדולה של צרכנים בכל העולם ובמדינת ישראל נפגעו ממעשי המשיבה וממשיכים להיפגע מהם בכל יום שחולף. פיתרון הביניים שמציעה המשיבה אינו פותר את הבעייה שהיא יצרה במו ידיה. יש להורות למשיבה להשיב את מצב מיצוי הביצועים ומאפייני המכשירים למצבם כפי שהיו במועד הרכישה של המכשירים. לא ניתן לקבל מצב אחר”.

עוד דורשים התובעים כי “יש להורות למשיבה למסור מידע ולגלות חשבונות ומסמכים שיאפשרו למבקשים למצות את הזכויות של חברי הקבוצה ולעמוד כדבעי על הפיצוי שמגיע לחברי הקבוצה הרלבנטיים בהתאם לעובדות הידועות בעת הזו ואלו הנוספים שיתבררו בהמשך ההליך, ובכלל זה מועדים רלבנטיים”.

התביעה הוגשה באמצעות עו”ד (רו”ח) סימון אלישקוב. הערה: כל ההדגשות המופיעות כאן בטקסט מופיעות באופן זהה בטקסט המקורי.

■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■

להלן הנוסח המלא של הידיעה שפירסמתי כאן באתר ב- 24 בדצמבר 2017 בשעה 13:40

במוצאי שבת 23.12.2017 פירסמתי בחלון המבזקים של אתר זה כי עפ”י דיווח של אתר ה- BBC הבריטי, נגד חב’ Apple הוגשו כבר 2 תביעות ייצוגיות בארה”ב [בקליפורניה ובשיקגו] בשל ההאטה המכוונת שנקטה החברה של מכשירי ה- iPhone מדגמים ישנים; התובעים, משתמשי קצה, טוענים שספגו נזקים כלכליים כתוצאה מכך. במבזק ציינתי גם ש”לא מן הנמנע כי בימים הקרובים תוגש בנושא זה תביעה (ובקשה להכיר בה כתובענה ייצוגית) גם כאן אצלנו”.

היום, 24.12.2017, בשעה 09:02 פירסמתי את המבזק הבא בחלון המבזקים של אתר זה: “לבית-המשפט המחוזי בת”א הוגשו הבוקר (24.12) שלוש תביעות נפרדות (ובקשה להכיר בהן כתובענות ייצוגיות) נגד חברת Apple לגבי פעילות החברה בנוגע למכשירי ה- iPhone מדגמים ישנים יותר”.

אלא שלא היו אלה התביעות היחידות. בשעה 13:03 פירסמתי את המבזק הבא בחלון המבזקים של אתר זה כי “לבית-המשפט המחוזי מחוז מרכז בלוד הוגשה תביעה (ובקשה להכיר בה כתובענה ייצוגית) נגד חברת Apple לגבי פעילות החברה בנוגע למכשירי ה- iPhone מדגמים ישנים יותר; זו התביעה הרביעית בנושא המוגשת היום [בנפרד] ע”י ארבעה תובעים שונים”.

נכון למועד העלאת ידיעה זו לאתר טרם פורסמו כתבי הטענות המלאים של 3 מתוך 4 התביעות הללו.

בתביעה שכן פורסמה נאמר בין היתר כי חברת אפל היא יצרנית הטלפונים החכמים (סמרטפונים) מסוג iPhone המבוססים על מערכת ההפעלה iOS של החברה. התובע טוען כי כל המערכות באפל הן בקוד סגור והמשתמשים תלויים לחלוטין בשיקול דעת החברה בכל הקשור הן לסמרטפונים והן לגבי מערכת ההפעלה.

הוא ממשיך ומציין כי החברה עצמה אישרה בימים האחרונים כי הסתירה מהמשתמשים עדכוני תוכנה מסויימים שמטרתם האטה מכוונת של פעילות המכשיר לטענת אפל, האטת המכשיר נעשית בשל החלשות סוללת הסלולר לאחר טעינות רבות. התובע אומר כי אם החברה הייתה מבהירה מראש שהחלשות הסוללה היא הסיבה בשלה החליטה להאט את פעילות המכשיר, המשתמשים היו יכולים לבחור בדרכים חלופיות למניעת התוצאה הזו כמו החלפה הסוללה או הימנעות מביצוע עדכון התוכנה.

הערת עורך Read IT Now: ייתכן שיוגשו תביעות נוספות בנושא זה לבתי-המשפט בימים הקרובים. ככל הנראה עשוייה חברת אפל בארץ לבקש מבית-המשפט לאחד את הדיון בכל ארבע התביעות הללו לדיון אחד ו/או לבקש שהדיון יהיה רק לגבי תביעה אחת ושאר השלוש יבוטלו [אלא אם כן יחליט בית-המשפט כי התביעות אינן חופפות בטיעוני התובעים].

מבזקים