אבי וייס כותב על “שימוע סודי של משרד התקשורת”; כל כך “סודי” שהמידע אודותיו פורסם ב- Read IT Now כבר לפני שלושה שבועות

אבי וייס עורך האתר ‘טלקום ניוז’ פירסם ב- 24 באפריל 2018 אייטם שהכותרת הראשית שלו היא: “חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל“.

כותרת המשנה של האייטם הזה היא (כמה מפתיע): “חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל“.

איני מתכוון לעסוק כאן בדברים שכתב עליהם וייס באייטם הספציפי הזה. יחד עם זאת, אני מבקש להסב תשומת הלב לשני דברים:

ראשית, אם לא טעיתי בספירה שערכתי, הרי שהאייטם הזה של אבי וייס כולל 23 הטיות שונות ושימושים בשורש שכה אהוב עליו: ח.ש.ף. אכן מדובר בשיא חדש אי-פעם באייטם אחד באתר שלו. כה נפוץ השימוש שהוא עושה בשורש זה עד אשר הדבר הפך לתופעה מדבקת: דוברים רבים בכנסים ובמפגשים שהוא מסקר, החלו אף הם להשתמש בשורש זה [על משקל השימוש הנפוץ במלה “כאילו” בימינו] או לפחות כך הם מצוטטים על-ידו.

שנית, אבי וייס כותב בין היתר באייטם שלו: “הספין הזה נחשף במלא מערומיו  במקרה. מספר מצומצם של כתבים גילו באקראי, שפורסם שימוע סודי ע”י משרד התקשורת, שימוע שניתן זמן מאוד קצר להגיב עליו (והזמן הזה כבר עבר…). המדובר במסמך, שבו פורסמה רשימת הפריטים המשוחררים מאישורי יבוא ע”י משרד התקשורת, מסמך בחתימת שר התקשורת איוב קרא.

“… לכן, שלחתי ביום 10.4.18 את השאלות הדחופות והנוקבות הבאות, לצמרת משרד התקשורת: (1) שר התקשורת איוב קרא עומד לחתום על הצו שנמצא בשימוע קצר,  שלא פורסם בשום מקום (די ברור למה), צו, שבו יש רשימה של “פטור למכשירים אלחוטיים ביבוא אישי או משפחתי”, בהמשך לחקיקה האחרונה בכנסת ובהמשך ל’הכרזת מהפכת האישורים – הורדת החסמים בייבוא’ ע”י השר איוב קרא”. [ההדגשה – במקור].

■ השימוע הקצר, השימוע הסודי, של משרד התקשורת, זה שלטענת אבי וייס עורך ‘טלקום ניוז’ לא פורסם בשום מקום, דווקא כן פורסם: הוא פורסם באתר ממשלתי המפרסם תזכירי חוק של משרדי הממשלה שונים. שם אני מצאתי אותו.

■ ואין מדובר בשימוע, כדברי אבי וייס, אלא בטיוטת תקנות צו. בנוסף, בהחלט הייתה אפשרות להגיב עליה כמו על כל תזכיר חוק של אתר ממשלתי המתפרסם באתר זה.

■  אבי וייס כותב כי מדובר ב”שימוע סודי ע”י משרד התקשורת, שימוע שניתן זמן מאוד קצר להגיב עליו”. עפ”י אותו אתר, טיוטת תקנות הצו של משרד התקשורת פורסמה ב- 29 במארס 2018 וניתן היה להגיב עליה עד 19 באפריל 2018, כלומר – במשך שלושה שבועות. אפשר להתווכח אם זה פרק זמן קצר או מספיק דיו לתגובה. יחד עם זאת חשוב לציין כי באותו היום, קרי – 29.3.2018 – פורסמו 16 תזכירי חוק נוספים של משרדי ממשלה ויחידות סמך וכולם עם תאריך אחרון לתגובה – 19.4.2018, כך שהפרסום של משרד התקשורת לא היה חריג מבחינת משך הזמן המוקצה לתגובה.

■ אבי וייס כותב באייטם שלו: “מספר מצומצם של כתבים גילו באקראי, שפורסם שימוע סודי ע”י משרד התקשורת”. ראוי לדייק: לא מספר מצומצם של כתבים אלא רק במקום אחד הדבר פורסם לראשונה: כאן, ב- Read IT Now, ב- 5 באפריל 2018, פורסמה הידיעה על טיוטת הצו של משרד התקשורת. כלומר, חמישה ימים לפני שאבי וייס שלח למשרד התקשורת את שורת השאלות הנוקבות שלו [כלשונו].

■ כמה חבל שכשפירסמתי את האייטם שלי לפני כשלושה שבועות, לא הייתי מודע אז לכך שמדובר בשימוע סודי של משרד התקשורת, שימוע שלא פורסם בשום מקום, כלשונו של אבי וייס. אם הייתי מודע לכך אז, אולי הייתי “מעתיק” ממנו וכותב כי מדובר בפרסום ‘בלעדי/ראשונים לדווח‘.

■  אבי וייס מתהדר באתר שלו כי ‘טלקום ניוז’ הוא “המקום להתעדכן ולהיות מצויד בידע, שלא תמצאו בשום מקום אחר” [ההדגשה – במקור]. ב- 25.3.2018 כתב אבי וייס עורך “טלקום ניוז” בין היתר תגובית (טוקבק) באתר שלו: “ככה התעשייה הזו עובדת, עם אפס פרגון (שלא לדבר ולספור כמה ידיעות “גונבים” ממני בלי לתת קרדיט … אני, לעומת זאת, מאוד מקפיד על קרדיט אם אני משתמש במידע בלעדי שפורסם במקום אחר)”. האומנם, מר וייס?

מבזקים